Warner Bros, Nemesis Patentini Satın Aldı

Warner Bros, Middle-Earth: Shadow of Mordor ve Middle-Earth: Shadow of War oyunlarında kullandığı Nemesis sistemini en nihayetinde satın aldı.

Firma Nemesis sistemini 2016’dan bu yana almaya çalışıyordu ve daha önceki işlemleri ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından reddedilmişti ancak, bu sefer r Bros’un patent başvurusuna onay verildi.

Böylelikle Warner Bros, Nemesis sisteminin patentinde 2035’e kadar hak sahibi olacak. Peki bu tam olarak neyi etkileyecek, öncelikle firma bundan böyle bu sistemi kendi oyunlarında kullandığı zaman herhangi bir üçüncü kişiye hak bedeli ödemek zorunda olmayacak. Ayrıca patent direkt olarak kopyalanmayıp bazı değişiklikle yapılması durumunda farklı bir isim ile diğer geliştiriciler tarafından kullanılabilecek fakat, başka bir oyun bunu benzer bir sistem ile oyununa aktarırsa Warner Bros tarafına hak bedeli ödemek durumunda kalacak.

Benzer bir durum daha önce BioWare tarafından gerçekleşmişti ve onlarda diyalog sisteminin patentini satın almışlar. Birçok geliştirici bir oyun mekaniği patentinin satın alınmasının yanlış olduğunu düşünüyor. Thomas Was Alone geliştiricilerinden Cat Manning, yapmış olduğu araştırmalarda Nemesis sistemi patentinin çok geniş kapsamlı olmasından dolayı endişe verici olduğunu söyledi. Belirtilene göre Warner Bros, bu sistemin patent başvurusunda lisans haklarını geniş tutmuş ve bu başka oyunlardaki benzer çalışmaların önüne geçebilecek bir hamle olabilirmiş.

Thomas Was Alone yaratıcısı olan Mike Bithell ise Warner Bros’a tepki göstererek, Birçok oyundan kopyalama mekanikler üzerine kurulmuş bir seri için bu tarz bir hamlenin yapılmasının iğrenç olduğunu söyledi.

Warner Bros, muhtemelen gelecekteki oyunları için Nemesis sistemini bolca kullanacak. Kim bilir belki yakın zamanda yeni bir Middle-Earth oyunu bile görebiliriz.

Cavit Varinli hakkında 2420 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam