Ubisoft Rainbow Six Siege Kopyası Oyun için Apple ve Google ile Davalık Oldu

Ubisoft, oyununa oldukça benzeyen Area F2 için Apple ve Google’a dava açtı.

Ubisoft konu ile ilgili açıklamasında Area F2’nin operatör seçmeden puan ekranına kadar tamamen Rainbow Six Siege’den kopyalandığını ve rakiplerinin bu hamlesinin popülerliğinden ve büyük oyuncu kitlesinden yararlanmaya çalışıldığını belirtti.

Oyunu Çin’in en büyük e-ticaret ve teknoloji firması Alibaba’nın çatısı altında yer alan Ejoy isimli bir firma geliştirmekte. Ubisoft, oyunu mağazalarından kaldırmaları için Apple ve Google ile iletişime geçmiş fakat her ikisi’de bunu reddetmiş. Oyunu geliştiren firma Ejoy ise Area F2’nin herhangi bir telif hakkını çiğnemediğini, Ubisoft’a saygı duyduklarını ve yasal ekiplerinin kendileri ile iletişim halinde olduklarını söyledi.

Aşağıdaki oynatıcıdan görebileceğiniz üzere gerçekten operatör seçme, operasyon öncesi hazırlık ve duvarları güçlendirme gibi özellikler birebir üzerinden alınmış. Şuan için hem Apple hemde Google’ın oyunu mağazadan kaldırmıyor olması işleri daha büyütecektir, bakalım ilerleyen günlerde bu süreç nasıl şekillenecek. Daha öncede benzer olarak PUBG ile Fortnite mahkemelik olmuş ve PUBG’nin geliştiricileri oyun kodlarının birebir olarak Fortnite’da kullanıldığını öne sürmüştü fakat battle royale türü herhangi bir firmanın markası olmadığı için mahkeme düşmüştü.

Cavit Varinli hakkında 2712 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam