Sony, Metal Gear Solid, Silent Hill ve Castlevania İsim Haklarını Satın Almak İstiyor

Daha öncesinde Sony’nin Konami ile birlikte PlayStation 5’e özel olarak geliştireceği iki Silent Hill projesi olduğunu söylentileri gündeme gelmişti. Şimdi ise çeşitli kaynaklar Sony’nin Konami’den Metal Gear Solid, Silent Hill ve Castlevania isim haklarını satın alacağını söylüyor.

Henüz ortada resmi bir açıklama olmasa’da Sony’nin özel oyun geliştirme stüdyolarından biri olan SIE Japan Studio’nun Silent Hill reboot projesi üzerinde çalışmalara başladığı düşünülüyor. Sony ikinci projesinde ise daha önce Hideo Kojima önderliğinde geliştirilen ve P.T isimli bir demosu’da sunulan fakat sonrasında iptal edilen Silent Hills oyununu tekrar hayata döndürmenin planlarını yapmakta.

Gelen bilgilere göre ise Sony, Konami ile başta Metal Gear Solid olmak üzere Silent Hill ve Castlenvania isim haklarının tamamını satın almak istiyor. Sony’nin tüm bu isim haklarını satın alması ileride çıkacak olan oyunlarında PlayStation markasına özel olacağı anlamına geliyor. Üstelik Sony’nin Metal Gear Solid markasını alıp serinin yeni oyununu Hideo Kojima’ya yaptırabileceği söyleniyor.

Metal Gear Solid’e özellikle talip olan Sony’nin bu teklifine Konami’nin en cevap vereceği merak konusu zira her iki firmada bu satın alım ile ilgili anlaşma sağlarsa Sony halihazırda güçlü olan elini çok daha fazla güçlendirecektir. Oyuncular ise söz konusu söylenti hakkında çeşitli tartışmalar başlatmış bile zira bir kesim Konami’nin bu teklife yanaşmayacağını düşünürken bir diğer kesim ise neredeyse video oyun sektöründen tamamen uzaklaşıp paçinko makinelere yönelen Konami’nin bu teklifi kabul edebileceğinin mantıklı olabileceğini düşünüyor.

Şayet bu söylenti doğru çıkarsa oyun dünyasında oldukça büyük ses getirecektir. Konami bu üç markasını’da Sony’e verecek olursa kendilerinin elinde PES haricinde başka büyük bir isim hakkı kalmayacak. Bu satın alım gerçekleştiği durumda ise Metal Gear Solid, Silent Hill ve Castlevania serilerinin önü bir hayli açılacaktır zira Sony, tıpkı God of War, The Last of Us ve Uncharted markalarında olduğu kaliteli hikaye sunumunu bu üç markada’da gerçekleştirip bizlere yeni hikayeler sunabilir.

Cavit Varinli hakkında 2402 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam