Sony, Epic Games’ten Çapraz Platform için Ödeme Alıyormuş

Son zamanlarda neredeyse tüm oyunlarda gördüğümüz çapraz platform desteği PlayStation, yada fark etmeksizin bütün oyuncular ile birlikte oynamanızı sağlıyor. Xbox ve PC tarafından uzun bir zamandan beri varolan bu destek ’nin bir zamanlar karşı çıkmasına rağmen PlayStation konsolunda da görür olduk. Sony’nin çapraz platform desteğine karşı çıkması ancak ansızın bu desteği konsola getirmesi şaşkınlık ile karşılanmıştı. Meğerse işin arkasında büyük paralar dönüyormuş.

ile Apple arasında devam eden mahkemede kanıt olarak sunulan belgeler birçok gerçeği ortaya çıkartıyor. Öyle ki bunların içerisindeki bir dosya oyun dünyasını karıştıracak cinsten. Bahsi geçen belgede Sony’nin aylık PSN gelir payının %85’in altında düşmesi durumunda geliştiricilerden çapraz platform desteği için telif ücreti aldığı ortaya çıktı. Epic CEO’su Tim Sweeney ise mahkemede çapraz platform için Sony’e para ödediklerini belirtti ve bu destek için bir tek Sony’ye ödeme yapıyorlarmış.

İşin asıl ilginç tarafı ise Sony’nin bu destek için para talep etmemesi gerektiği. ve gibi şirketler çapraz platform desteği için geliştiricilerden ücret talebinde bulunmuyor. Özellikle Microsoft, bunun aksine geliştiricilere finansal olarak destekte bulunmakta.

çapraz-plaform-desteği-nedir

Sony’nin çapraz platform için ödeme alması kullanıcıları sinirlendirecektir

Sony, mahkemeden bu belgenin özellikle gizli tutulması talebinde bulunmuş ancak bundan önce yayınlanan belge ile tüm gerçekler ortaya çıkmış oldu. Sony’nin bu talebi üzerine belge yayından kaldırılmıştı. Belgedeki bazı maddeler ise fazlasıyla göz korkutucu zira bu maddeler arasında çapraz platform desteğinin sonradan kaldırılamaması ve sanal para transferlerinin yapılamaması gibi detaylar bulunuyor. Sony’nin bu poltikasına karşı diğer platform sahiplerinin nasıl bir tavır sergileyeceği ise merak konusu.

Cavit Varinli hakkında 2666 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam