Playstation 5’in Teknik Özellikleri Belli Oldu

Artık ’ün son dönemlerine girdiğimiz şu günlerde oyuncular gözlerini konsoluna çevirmiş durumda. firmasının’da ser verip sır vermediği Playstation 5’in artık teknik olarak nasıl bir konsol olacağı nihayetinde belli oldu.

Playstation 5’in tasarımcısı Mark Cerny gerçekleştirdiği bir röportajda konsolun çıkış tarihi dönemini ve konsolun teknik özelliklerini paylaştı. Mark Cerny, ilk olarak konsolun kesinlikle yılı içerisinde çıkmayacağını söyleyerek yılının sonlarını işaret etti, zira yeni konsolu’da 2020 sene sonlarına doğru çıkacağından dolayı her iki konsolu artık 2020 yılının sonlarında piyasada göreceğiz. Playstation 5’in teknik özelliklerinden bahseden Mark Cerny konsolun AMD donanımının bulunacağı söylendi. AMD’nin üçüncü nesil Ryzen işlemcilerini kullanacak olan konsolda Ray Tracing teknolojisi de yer alacak. Ayrıca özel üretim bir çip sayesinde 3D ses konusunda da konsolun sunacağı ses kalitesi bir sonraki seviyeye taşınacağı belirtildi.

Mark Cerny açıklamasının devamında konsolun HDD konusunda’da önemli gelişmeler sunacağını söylerken konsol için özel ürettikleri yeni teknolojinin SSD‘den bile hızlı olacağının altını çizdi. Zaten daha öncesinde bu teknoloji Ps4 için çıkış yapmış olan oyunu üzerinde’de test edilmiş ve oyundaki hızlı seyahat süresinin Ps4 Pro konsolunda 15 saniye Ps5 konsolunda ise 0.8 saniye sürdüğü gösterilmişti. Özellikle Mark Cerny Playstation 5’de artık oyunların yükleme sürelerinin gözle görülür şekilde azalacağını ve neredeyse bu yükleme sürelerinin tamamen ortadan kalkacağını söylüyor. Son olarak konsolun 8K grafikleri destekleyeceği de verilen bilgiler arasında bulunmakta.

Böylesine donanımsal olarak güçlü olacak bir konsolun bu gücü fiyatına ne ölçüde yansıyacak oldukça merak ediyoruz doğrusu, zira konsolun satış anlamında başarılı olabilmesi için 500-600 dolarlık bir fiyat etiketini geçmemesi gerekiyor.

Cavit Varinli hakkında 2666 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam