PlayStation 5’in Satışları 8.6 Milyona Ulaşmış Olabilir

Kasım ’den bu yana yeni nesil konsollar hayatımıza dahil oldu ve pek çok kişi tarafından da ilgiyle karşılandı. Pandemi dolayısı ile dünya genelinde bilgisayar bileşenlerinin ve özellikle de çiplerin temin edilememesi her iki konsol adına da sıkıntılı süreçler yaşattı. Halihazırda ve Series X konsollarını piyasaya bulmak pek mümkün değil. Dolayısı ile her iki konsol kısa sürede kara borsaya düşmüş durumda.

, geçtiğimiz aylarda bunca stok sıkıntısına rağmen PlayStation 5 konsolunun 7.8 milyon adet sattığını duyurmuştu. tarafı ise satış verilerini paylaşmamayı tercih ediyor ancak bazı verilere göre Xbox tarafında da işler tıkırında. Sektörün önde gelen bazı analistçileri ise her iki konsolun güncel satış verilerine dair bazı tahminlerde bulundu.

Resmi kaynaklar haricinde paylaşılan verilere göre PlayStation 5’in satışları 8.6 milyona ulaşmış ve Sony bu satışlardan 3.8 milyar dolarlık bir kâr elde etmiş. Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox Series X ise çıkış yaptığın günden bu yana 5.1 milyonluk satış başarısı göstermiş. Bu satışlardan Microsoft’un kasasına 2 milyar dolar kâr getirmiş.

Önceki jenrasyona ait konsollardan olan ise 110 milyon ile rekor bir satışa imza atmıştı. Xbox One ise beklentilerin altına kalmasına rağmen 41 milyon adetten fazla satış başarısı göstermişti.

ps5-ve-xbox-series-satış-rakamları

Yeni nesil konsollar kullanıcılar tarafından fazlasıyla beğenildi

PlayStation 5 ve Xbox Series X, 7 senelik jenerasyona daha şimdiden damga vurdu. Kullanıcılar her iki konsoldan da fazlasıyla memnun ve yaşanan stok sıkıntısına rağmen satışların yüksek olması Sony ve Microsoft’un yüzünü de güldürüyor. Her iki konsolda yaşanan stok sorununun ise 2022’ye kadar devam etmesi bekleniyor. Sony cephesi bu durumu resmi olarak donaylamış ve 2021 yılı içerisinde gelmekte olan yeni stokların talebi karşılayamayacağını ifade etmişti.

Cavit Varinli hakkında 2623 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam