PlayStation 5 için İlk Büyük Sistem Yazılım Güncellemesi Geliyor

Güncelleme: için versiyon 21.01-03.00.00.38 güncellemesi indirmeye sunuldu. Bahsi geçen güncelleme aşağıdaki özelliklere ek olarak PlayStation 5 ile televizyonu birbirine bağlama seçeneğini ve 1080p monitörlerinin 120Hz desteğini getirdi. Televizyon ile PS5’i bağladığınızda, konsolun açma tuşuna basmanız ile birlikte otomatik olarak Televizyonun açılmasını sağlıyor.

Interactive Entertainment, PlayStation 5 için ilk büyük sistem yazılımı güncellemesinin yolda olduğunu açıkladı ve detaylarını paylaştı.

Güncellemenin getireceği en büyük özellik oyunların artık harici USB belleğe taşınabilecek olması. Oyunlar PS5’in SSD depolaması ile tam uyumlu olduğundan oyunları harici bir bellek üzerinden oynamak mümkün değil. Bunun yerine Sony yetkilileri yeterli depolama kalmaması durumunda oyunları silmeniz yerine USB belleğe taşıyarak hızlı bir şekilde geri yüklemenizi sağlamakta çareyi bulmuşlar.

Güncellemenin getireceği diğer yeniliklerde ise sosyal özellikler ve ayarlanabilir kontrolcü seçenekleri bulunuyor. Cross-gen Share Play özelliği sayesinde nesiller arası paylaşım artık mümkün. PlayStation 5 üzerindeki kullanıcı, üzerindeki arkadaşına oyundaki görüntüyü aktarabilecek ve hatta kontrolü devredip deneyim etmesine imkan sunabilecek.

Yeni sistem yazılımı güncellemesi bazı oyunlardaki güncellemeleri ön yüklemenizi sağlayan bir özelliği de beraberinde getiriyor. Bu özelliğe sahip oyunlarda artık planlanan güncellemeleri önceden indirebilecek ve yayınlanma tarihinde yüklenmesini beklemeden en son sürümü ile oynamaya devam edebileceksiniz.

Ayrıca güncelleme oyun sohbetini sessize alma yada devre dışı bırakma, oyun kütüphanenizi özelleştirme, ekran büyütme seçenekleri, kupa ayarları ve istatistikler ekranını özelleştirme gibi seçenekleri de içeriyor.

Son olarak PlayStation uygulamasının da güncelleneceği belirtildi. Güncelleme sonrası mobil uygulama üzerinden PlayStation 5 depolamasını yönetme, gelişmiş filtreleme seçenekleri, kupa karşılaştırma ve multiplayer oturumlara uygulama üzerinden katılma gibi özellikler eklenecek.

Bahsi geçen güncelleme 14 Nisan’da yayınlanmış olacak.

Cavit Varinli hakkında 2665 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam