GTA 6 ile İlgili Yeni Söylentiler Ortaya Atıldı

Hiç şüphesiz ki oyuncular ’den artık duyurusunu heyecanla bekliyorlar, GTA 5 ile hem satış hemde oyun anlamında inanılmaz bir başarı yakalayan Rockstar Games’de muhtemelen kapalı kapılar ardında GTA 6’yi geliştiriyor. Son zamanlarda ortaya atılan iddialara göre Rockstar Games duyurusuna hazırlanıyor, hatta birtakım iddialarda bakacak olursak Rockstar Games’in bir sonraki çıkartacağı oyun Red Dead Redemption 3 bile olabilirmiş, tabi bu olasılık çok düşük bir ihtimal zira oyunun geliştirme sürecine bakarsak bu imkansız bir durum.

?

Reddit üzerinde ise bir kullanıcı Rockstar Games’in piyasaya süreceği sıradaki oyunun GTA 6 olacağını düşünüyor, hatta kendisi oyuna dair güvenilir bir kaynaktan bazı bilgilerde edindiğini ve bu bilgilerin %60 ile 70 oranında doğru olduğunu belirtiyor.

Kendisi tarafından sızdırılan ilk bilgiye göre ki bu bilgi bir başka kullanıcı tarafından daha öncede söylenmişti, GTA 6’nın birden fazla şehirde geçeceği ve dönem olarak ise 70 ile 80’li yılları konu alacağı oldu. Biri latin diğeri ise beyaz olmak üzere iki ana karakterin olacağını söyleyen reddit kullanıcısı bu karakterin uyuşturucu satıcısı olacağını ve bir karakterin ise hapishaneye gireceğini söylüyor. Oyunun hikayesi ise 1978 senesinde başlayacak, ana hikayenin ortaları 1980’lı yıllarda devam edecek ve hikaye sonlara doğru ise günümüze bağlanacakmış. Öyle ki oyun hikaye boyunca büyük ve küçük olmak üzere tam 6 bölgede konu edinecek. Belirtilene göre ana hikaye döngüsü Liberty City (kısıtlı bir bölümü), Vice City, Rio de Janeiro ve Güney Amerika’dan Bolivya yada Kolombiya bölgelerinde geçecek. Hikaye odaklı ise ziyaret edeceğimiz yerlerin ise Orta Amerika’dan Panama ve Küba ile birlikte Meksika’nın ise kısıtlı bir alan olmak üzere oyunda olacağı iddia ediliyor.

Karakterlerin hikaye döngüsünü ise uyuşturucu satıcısından kendi uyuşturucu kartelimizi kurmaya kadar gidecek ve bu döngüde uyuşturucu işinin oldukça ileri bir düzeyde olduğu, ilk olarak sıradan ot satan bir satıcı olarak başlayacağımızı sonrasında ABD’ye yayılmak isteyen Meksika ve Güney Amerika’daki bir uluslararası uyuşturucu sendikası olan Pasifik Karteli için Kaçakçı olarak  çalışacağımızı ve hikayenin’de kendi kartelimizi kurmaya kadar devam edeceği belirtiliyor. Bazı oynanış mekaniklerine göre üstümüzde uyuşturucu ile polise yakalandığımız taktirde bir bölüm cezaevine gönderileceğiz. Ayrıca 3’de ki Nemesis karakterine benzer bir tipli öldürülmesi zor ve çoğunlukla peşimizden gelecek olan güçlü bir düşmanımızın da olacağı söyleniyor. Meksika kartelinin başındaki aile Madrazo ailesi bu oyunda’da bulunacak ancak Martin Madrazo daha küçük olurken onun ailesi adına çalışacağız. Madrazo ailesi adına çalışırken iş boyunca yapacağımız seçimlerimiz iyi, kötü ve nötr olmak üzere aile ile olan bağımızı etkileyecek. Madrazo ailesi oyunda Güney Amerika kartelini yönetecek ve bir bölümde aile Meksika’ya dönecekmiş ve belli bölümdeki bir kartelin başına bizi atayacakmış.

Hikayede bir bölüm hapishane içerisinde geçecek, Bu hapishane tasarımının ise oldukça detaylı yapıldığı belirtiliyor zira hapishanenin oyundaki önemi oldukça büyük olacakmış. Hikaye genelinde uyuşturucu ticareti boyunca kendi adımıza çalışan adamlarımız, ekipmanlarımız, üretim yerlerimiz ve araçlarımızda olacak. Üretimden satışa geçerken ise uyuşturucuları uçak yada araba ile taşımalarda farklı riskler bizleri karşılayacakmış. Ayrıca hikaye genelinde vereceğimiz kararlar oldukça önemli olacak ve vereceğimiz kararlar oyunun sonuna etki edecek. Karakterimizin üzerinde sonsuz silah envanteri olmayacak, karaterimiz üzerinde en fazla üç silah taşıyabileceğiz, fazla silah taşımak için için ya bir çanta taşımamız gerekecek yada bu silahları arabamızın bagajında depolayacağız. Oyunda cep telefonları olmayacak dönemi gereği ankesörlü telefonlar bulunacakmış.

Oyunun online tarafı ise ana hikayeden çok farklı olacak zira, GTA 6’nin online modu yine 1980’li yıllarda başlayacak ancak çok farklı bir hikayeyi konu edinecek. Oyuncular 5 uyuşturucu ailesinin kartellerine üye olup onlar adına çalışacak, ve bu aileler arasında kartel savaş ve uyuşturucu ticaretleri dönecek. Karakter tasarımının ise şimdiye kadar görülmemiş derecede oldukça detaylı olacağı, özellikle karakterin yüz ifadeleri detayının ise muazzam olduğunun altı çiziliyor.

Oyundaki araba sürüş mekaniklerinin ise GTA 6 gerçekçilik ve GTA 5 arcade kontrollerinin bir karışımı olacağı söylenmiş. Karakterin ise kilo alıp vereceği, aşırıya kaçmayacak derecede ise kas yapabileceği söyleniyor. Öyleki bir ’yi taşıyabilmek için ise karakterimizin vücudunun yapılı olması gibi ince detaylara da değinilmiş. Oyundaki bina ve araçların ise zamanla eskiyeceği, araçların bazılarının eskiyip koleksiyon aracı olarak değer kazanacağı gibi detaylarda bulunmaktaymış. Son olarak ise oyundaki karakterler ile detaylı bir bağ kuracağımız ve yeri geldiğinde zorlu veya duygusal kararlar vermemizin gerekebileceği belirtiliyor.

Bu iddialar resmi bir kaynaktan paylaşılmadığı için doğruluk payı pek içermiyor ancak bu iddiaların bir kısmı bile doğru çıkarsa şimdiye kadar yapılmamış detaylıkta bir oyunun bizleri beklediğini söyleyebiliriz, Böylesine bir oyun imkansız değil ki bu oyunun arkasında Rockstar Games gibi bir stüdyonun olduğunu düşünürsek kendileri için bu oyunu yapmak zor olmayacaktır. Şahsen biz bu detayları hem okurken hemde sizlere aktarırken oldukça heyecanlandık. Muhtemelen Rockstar Games, GTA 6’yi yeni nesil konsollara saklıyor, bakalım bu iddialar gerçek çıkacak mı bekleyip göreceğiz.

Cavit Varinli hakkında 2645 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam