Elder Scrolls 6, Sadece PC ve Xbox’a Çıkacak

Microsoft’un Bethesda’yı satın alması ile birlikte Fallout, Elder Scrolls, Doom ve daha birçok oyunun hakları bünyesine geçmişti. Microsoft, daha öncesinde Bethesda’nın merakla beklenen oyunu Starfield’ın PlayStation platformuna çıkmayacağını ve PC ile Xbox üzerinde erişilebilir olacağını ifade etmişti. Benzer bir açıklama Elder Scrolls 6 içinde yapıldı.

Xbox’ın patronu Phil Spencer, aslına bakacak olursanız oyuncuların istediği her platformda oyun oynamasını sağlamayı amaçlayan bir düşünceye sahip. Bunu atılımında görmüştük ve geliştirdikleri xCloud ilede bunu taçlandırmışlardı. Ancak Phil Spencer, gerçekleştirmiş olduğu bir röportajda Elder Scrolls 6’nın kendi platfomları haricindeki bir platformda çıkmayacağını net bir dille ifade etti.

the-elder-scrolls-6

Bu atılımların diğer platformları cezalandırmak üzerine olmadığını belirten Phil Spencer, Xbox’ta sahip olunanları tek bir paket altında sunmak istediklerini ve buna Elder Scrolls 6 ile diğer serilerinde geçerli olduğunu dile getirdi. Yani kendisi dolaylı yoldan Elder Scrolls 6’nın PlayStation platformuna çıkmayacağını doğrulamış oldu.

Microsoft, geçmiş dönemde “exclusive” oyun anlayışında çıkarak Xbox eksistemine PC’yi de dahil etmişti. Sony ise uzun yıllar boyunca bu politikadan geri adım atmamış olup PlayStation plaformuna özel oyunalr sunmaya devam ediyordu ancak günümüzde artık God of War’un bile PC’ye gelmekte olduğunu görüyoruz. ise sanki yavaştan eski “exclusive” politikasına dönüyor gibi sinyaller vermeye başladı. Kısacası ibre tam tersine dönmeye başladı diyebiliriz.


Kaynak: pushsquare

Cavit Varinli hakkında 2712 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam