CDPR Oyunlarının Çalınan Kaynak Kodları Açık Arttırmaya Çıktı

Geçtiğimiz günlerde bir Hack sorunu ile karşılaşmış ve 2077, , , The Witcher 3’ün yeni nesil versiyonunun kaynak kodları ile finansal raporların geçirildiği açıklanmıştı. Siber saldırıyı gerçekleştirenler ayrıca CD Projekt RED’e bir not bırakmış ve bunlar karşılığında şirketten fidye talep etmişti. Anlaşmanın yapılmaması durumunda da verilerin ve oyunların kaynak kodlarının internete sızdırılacağı yada satışa çıkartılacağı bildirilmişti. CD Projekt RED ise bahsi geçen kişi yada kişiler ile hiçbir şekilde anlaşma sağlamayacaklarını net bir dille ifade etmişti. Şirketin bu açıklamasından sonra malum şahıslar oyun kodlarını açık arttırmaya çıkarttı.

Fidyeciler, ilk olarak Gwent kaynak kodlarını internete sızdırdı ve sonrasında EXPLOIT sitesi üzerinden , Gwent, The Witcher 3 ve RTX olarak adlandırılmış yeni nesil versiyonun kaynak kodlarını satışa çıkardılar. Bütünüyle sunulan kaynak kodlarının açık arttırmadaki başlangıç bedeli ise 1 milyon dolardan başlıyor, hemen al fiyatı ise 7 milyon dolar olarak belirlenmiş. Siber saldırıdan sorumlu kişiler kaynak kodlarını EXPLOIT dışında başka bir yerde satışa sunmayacaklarını söylemişler.

Fidyeciler ellerindeki verilerde sadece oyun kodlarının ve finansal bağlantıların olmadığını, şirket içi konuşmaların bulunduğunu belirtmişti. Bu gizli tutulan konuşmaların medyaya yansıtılması durumunda CD Projekt RED’in hem tüketiciler hem de yatırımcıların gözünden düşeceğini ve bunun sonucunda şirket hisselerinin dibi boylayacağını söylemişlerdi. CD Projekt RED’in Cyberpunk 2077’yi kusurlu piyasaya sürmesi sonrasında açılan toplu davalar ve soruşturmaların ardından üzerine birde siber saldırı yemiş olmaları şirkete büyük bir darbe indirmiş olsa gerek.

Cavit Varinli hakkında 2665 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam