CDPR Çalınan Kaynak Kodlarına Alıcı Bulundu

Geçtiğimiz hafta CD Projekt RED, siber saldırıya uğramış ve bunun sonucunda finansal iletişim belgeleri ile birlikte Gwent, Cyberpunk 2077, The Witcher 3 ve yeni nesil versiyonunun kaynak kodları ele geçirilmişti. Siber saldırıyı gerçekleştiren kişiler kaynak kodlarının internete sızdırılmaması için şirketten fidye talep etmişti ancak, CD Projekt RED bu talebi geri çevirmiş ve hackerların isteklerine boyun eğmeyeceklerini söylemişlerdi.

Olaylar geliştikten 48 saat sonra ise bu kişilerin elinde gerçekten Gwent, Cyberpunk 2077 ve The Witcher 3 oyunlarının kaynak kodları olduğu çıkmıştı hackerlar bunları açık arttırmada satışa sunmuşlardı. 1 milyon dolar ile başlayan açık arttırmada hemen al fiyatı ise 7 milyon dolar olarak belirlenmişti ve açık arttırmanın başlamasından kısa bir süre sonra bir alıcı bulundu.

Kaynak kodlarının alıcı bulması üzerine satış kapatıldı. Bahsi geçen alıcının ismi gizli tutuluyor ancak söylentilere göre bunun CD Projekt RED olabileceği konuşuluyor. Hacklerlar tarafından belirtilene göre söz konusu alıcı satışın yapıldığı forumun dışındanmış ve kendilerine tatmin edici bir teklif sunmuşlar. Bu satışın tek koşulu ise kaynak kodlarının tekrardan satışa çıkarılmayacak olmasıymış.

Kaynak kodlarının direkt olarak CD Projekt RED tarafından satın alındığı düşünülüyor. Her ne kadar kendileri bu kişilere boyun eğmeyeceklerini söylemiş olsalar da, bu gizli satın alım ile birlikte kaynak kodlarının daha başka kişilerin eline geçmemesini sağlamış olabilirler.