ABD Konsollara Gelecek Ek Vergi Planlamasını Erteledi

Malumunuz ABD, Çin ile arasındaki ticari savaşta Çin üretimleri ürünlere ek vergi uygulaması getiriyor. Bu uygulama tüm elektronik cihazları vururken bu kategoriye başta oyun konsolları da dahil olmakta. Ancak yeni yapılan bir açıklamaya göre ABD, Çin üretimli elektronik cihazlara getireceği vergi hamlesini 15 Aralık 2019 tarihine kadar erteledi.

Oyun konsollarında fiyatlar artacak mı?

Bu ertelemedeki amaç ABD’li tüketicilerin 2019 tatil sezonu yani Şükran gününden Noel arifesine kadar olan dönemde olumsuz etkilenmelerini önlemek amacıyla yapıldı. Bu erteleme aynı zamanda cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi diğer elektronik cihazları da kapsamakta.

ABD’nin uygulamayacağı ek vergi yaptırımı oyun konsollarında neredeyse %25’lik bir artış gösterecek. Yapılacak olan bu ek vergi planlanması ile ilgili geçtiğimiz haftalarda Sony, Microsoft ve Nintendo şirketleri birleşerek ABD Başkanı Trump’a ek vergi planlanmasının ABD’deki tüketiciler üzerindeki olumsuz bir etki oluşturacağına dayalı bir mektup yollamıştı. Mektupta aynı zamanda potansiyel maliyet artışına dikkat çeken üreticiler bu durumun binlerce çalışanı’da riske sokacağını savundu.

Playstation 5 fiyatı ne kadar olacak?

Gelen bazı bilgilere göre konsol üreticilerinin oyun konsollarında ek vergi planlanması ile fiyatının artmaması için Çin dışından üretim yapma gibi planları düşündükleri de vurgulanıyor. ABD’li tüketiciler şuan için önümüzdeki tatil dönemlerinde ek vergi planlanmasından etkilenmeyecek olsa’da bu vergi planlanması yeni nesil konsolların çıkışına denk geleceğinden hem Playstation 5 hemde Xbox Scarlett konsollarının çıkışlarına büyük bir darbe indirecektir, Şayet konsol üreticileri, konsol üretimlerini Çin harici ülkelerde üretmez ise hem şimdiki hemde gelecek yeni nesil oyun konsollarının fiyatlarını oldukça kötü bir şekilde etkilenecektir.

Cavit Varinli hakkında 2402 makale
PSN ID: Obiwancevobi | Steam